Universiteit Leiden

nl en

Donatie alumni Minerva maakt aankoop Woodbury glaspositieven voor Asian Library mogelijk

Woensdag 28 januari ontvingen Rector magnificus Carel Stolker en bibliothecaris Kurt De Belder uit handen van de heren Jan Kalff, Jochem Helb en Frits Kalff -vertegenwoordigers van de Minerva lustrumcommissie 1955- een donatie voor de Asian Library. Met de donatie wordt de aanschaf van circa 100 Woodbury glaspositieven en een projector uit circa 1865 mede mogelijk gemaakt. De collectie betreft voornamelijk glaspositieven met afbeeldingen uit Nederlands-Indië.

Collectie

De collectie bevat circa 100 Woodbury glaspositieven met afbeeldingen uit Nederlands-Indië uit circa 1865 en een originele projector, eveneens van Woodbury. Alle glaspositieven zijn van de naam ‘Woodbury Lantern Slide’ voorzien. De collectie is een fantastische aanwinst
en breidt de huidige glas-dia collectie over Nederlands-Indië, met 463 glaspositieven
en 3813 glasnegatieven, substantieel uit.
Ook de projector, waarmee deze “lantaarnplaatjes” aan een groter publiek getoond konden worden, is  een prachtige
aanvulling op onze collectie van oude
fototoestellen/projectoren. 

Woodbury (&Page)

Walter Bentley Woodbury (1834-1885)
was een van de belangrijkste pionieren 
van de fotografie, als fotograaf en
innovator. Hij heeft met de Woodburytypie
de eerste perfecte fotomechanische reproductiemethode uitgevonden.
Dit procedé was een doorbraak in de
fotowereld en werd tussen 1870 en 1900 wereldwijd gebruikt, met name voor
boekdruk-illustraties, maar ook voor
heel hoogwaardige portretfoto’s. In 1856
kwam Woodbury samen met James Page
vanuit Australië naar Nederlands-Indië
en richtte in Batavia een fotoatelier op.
Nadat W. Woodbury terugkeerde naar
Engeland heeft zijn broer het atelier in
Nederlands-Indië overgenomen. Ze werkten ook op afstand nog samen. Het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) heeft een Woodbury (& Page) kerncollectie met ruim 2300 fotografieën en dia’s van deze befaamde fotograaf, welke door de UBL wordt beheerd.

Glaspositieven

Glasdia’s waren de kwalitatief hoogwaardige voorlopers van de kleurendia’s hoe ze begin van de jaren 1930 door Kodak snel verspreid werden. De beeldkwaliteit van diapositieven is opvallend scherp. Glas-, of ook diapositieven genoemd, zijn bijzonder zeldzaam, want het is zeer breekbaar materiaal en daarom niet goed bewaard gebleven. Deze glaspositieven zijn zo bijzonder omdat elke dia de naam van Woodbury staat vermeld.

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.